Finala BMW X3 Games

img
Home / Stiri si noutati auto / Finala BMW X3 Games

Finala BMW X3 Games52 de echipe din 19 tari au concurat saptamâna trecuta la finala internationala BMW X3 Games pentru marele premiu – trei modele BMW X3. A fost o competitie de amploare în care echipe de câte trei sportivi amatori au sustinut sase probe: alergare, golf, schi, condus, biking si sailing. Cele doua echipe care au reprezentat România s-au clasat la final pe locurile 32 si 34.BMW are o experienta bogata în organizarea de competitii sportive. BMW Sailing Cup si BMW Golf Cup sunt cele mai importante competitii internationale dedicate sportivilor amatori în aceste discipline. Pornind de la aceasta experienta BMW Group a organizat BMW X3 Games – un concurs international cu un premiu deosebit de atractiv – trei modele BMW X3. Echipe de câte trei concurenti trebuiau sa acopere urmatoarele discipline: alergare, golf, schi, condus, biking si sailing.Noul Sports Activity Vehicle se reflecta perfect în valorile celor sase sporturi propuse. BMW X3 se remarca printr-o dinamica specifica marcii, dar este si o referinta de versatilitate si toate motorizarile stabilesc valori record în segment în ceea ce priveste eficienta. Prin spatiul interior, performante si  agilitate este automobilul excelent pentru practicarea unor sporturi precum sailing sau schi.Pentru BMW X3 Games s-au organizat preselectii nationale în 19 tari din Europa. În total au fost 15.000 de înscrieri. În România, din peste 700 de înscrisi, au fost selectati trei participanti. S-au calificat Gabriel Solomon la alergare si biking, Mircea Poiana la golf si condus si Dan Miron la schi si sailing. România avea sa fie reprezentata si de o echipa VIP compusa din Adrian Nanulescu la alergare si biking, Dan Condratov la golf si schi si Lucian Mîndruta la condus si sailing. Cele doua echipe au purtat numele partenerului principal al evenimentului în România – „Gazeta Sporturilor” si respectiv „GSP.ro”.Gazda BMW X3 Games a fost Geneva, o locatie ideala pentru o competitie atât de complexa. Evenimentul a stat sub semnul diversitatii prin varietatea probelor si a locatiilor de desfasurare. Diovonne Les Bains (FR) a fost spatiul de desfasurare pentru alergare, biking, condus si golf, pârtia de la Chamonix Mont Blanc (FR) a fost aleasa pentru schi, iar proba de sailing a avut loc pe Lacul Geneva.Cele trei zile de concurs au fost foarte solicitante. Vremea a contribuit la dificultatea probelor, dar a crescut si nivelul de spectacol – ploaia pe terenul de golf a aratat dedicatia participantilor, soarele puternic a facut pârtia de pe Camonix Mont Blanc foarte dificila, în timp ce lipsa vântului pe Lacul Geneva a dus multe provocari pentru participan?ii la sailing.S-a remarcat Gabriel Solomon care reusit sa parcurga cei 13,4 km ai probei de alergare în numai 44 minute si 45 secunde pentru a se clasa pe locul 4 la final. Exceptionala a fost si prestatia lui Lucian Mândruta la sailing. Urmarit de ghinion la calificari atunci când, din cauza lipsei vântului doua din trei curse au fost suspendate iar prima cursa a fost scurtata, Lucian a pierdut calificarea în finala mare la numai o pozitie. A reveni însa în forta si a încheiat finala mica pe prima pozitie.La finalul competitiei echipele românesti Gazeta Sporturilor si GSP.ro s-au clasat pe pozitiile 32 si respectiv 34. A fost însa o competitie deosebit de interesanta care a adus în prim-plan o serie de sporturi care s-au dovedit foarte spectaculoase, dar care însa nu beneficiaza înca de atât de multa atentie în România.