carvertical VIN

BMW Team RLL pe podium in Grand Prix-ul de la Baltimore

img
Home / Stiri si noutati auto / BMW Team RLL pe podium in Grand Prix-ul de la Baltimore

BMW Team RLL pe podium in Grand Prix-ul de la BaltimoreBMW Team RLL încheie pe locurile al doilea si al cincilea Grand Prix-ul de la BaltimoreMünchen, 4 septembrie 2011. Modelul BMW M3 cu numarul e concurs 56, pilotat de Joey Hand (SUA) si Dirk Müller (Germania), a încheiat pe locul al doilea prima editiei a Grand Prix-ului de la Baltimore, etapa în American Le Mans Series, si astfel au marit avansul pe care BMW Team RLL îl are în clasamentele constructorilor, pilotilor si echipelor la categoria GT. Porniti de pe locul al treilea al grilei modelelor GT, cei doi au parcurs 70 de tururi de-a lungul cursei de doua ore desfasurata pe traseul urban Inner Harbour din Baltimore.Cursa s-a încheiat dezamagitor pentru masina care a detinut pole positionul clasei GT, modelul BMW M3 GT condus de Bill Auberlen (SUA) si Dirk Werner (Germania), dupa ce o manevra de depasire efectuata de un alt competitor s-a dovedit a fi exagerat de optimista, iar Auberlen – aflat la sefia întrecerii – a fost trimis în tête-à-queue când mai erau doar 38 de minute din cursa. Pâna la acel moment, modelul BMW M3 GT #55 nu a coborât în nici un moment mai jos de locul al doilea, Werner fiind lider în primele 18 tururi ale competitiei. Un pit stop efectuat la momentul potrivit, chiar înainte de prima neutralizare a cursei, i-a oferit lui Auberlen ocazia primei victorii din acest sezon, dar nu a fost sa fie. Retrogradat pe locul al optulea, pilotul BMW a recuperat cât a putut si în final a încheiat pe locul al cincilea, pastrând astfel pozitia a treia în clasamentul campionatului. Etapa a opta din American Le Mans Series va avea loc la 17 septembrie, pe circuitul din Laguna Seca.Bobby Rahal (Team Principal): „Categoric, suntem multumiti de locul al doilea obtinut de modelul BMW M3 GT #56, dar adversarii de la Corvette nu ne-au facut ziua usoara. Îmi pare rau pentru Dirk si Bill, care au fost acrosati pe când se îndreptau spre o clasare excelenta. Nu trebuie sa uitam ca ne-am clasat constant pe podium si acest lucru este excelent pentru clasamentul pilotilor, dar si pentru cel al echipelor si cel al constructorilor! Acum urmeaza aventura de la Laguna Seca Raceway.”Joey Hand (pilot BMW M3 GT #56): „Startul a fost unul haotic. Am vrut sa fiu sigur ca modelul nostru BMW M3 GT nu se va alege cu multe zgârieturi si ca-i voi oferi lui Dirk o masina buna si capabila de performanta. Totul a functionat în regula, chiar daca am pierdut ceva timp când a trebuit sa ies pe spatiul de degajare în virajul 1. Am fortat pentru a sta aproape de ceilalti. În timp ce multi au luat startul cu probleme la pneuri, cauciucurile noastre Dunlop au functionat din ce în ce mai bine, asa ca am luat avans. Apoi Dirk a încheiat cursa într-o maniera fantastica.”Dirk Müller (pilot BMW M3 GT #56): „Acum nu mai trebuie sa fortam la maximum pentru victorie. Tot ceea ce avem nevoie sunt clasari care sa ne aduca puncte multe comparativ cu adversarii directi – si asa ceva am reusit astazi. La început, aceasta cursa a fost dificil de urmarit. În acest moment al campionatului, este esential sa nu-ti asumi riscuri inutile. Joey nu s-a implicat în dueluri copilaresti, preferând sa ne mentina în lupta pentru podium. Pentru mine a fost o situatie dificila si chiar am vrut sa câstig aceasta cursa. Dar, înca o data, nu am vrut sa riscam peste masura, asa ca locul al doilea ne-a plasat în fata concurentei. Un nou rezultat excelent. Urmeaza Laguna Seca si Road Atlanta – stiu ca este anul nostru!”