Volkswagen va produce gama New Small Family in Slovacia
Volkswagen va produce gama New Small Family in Slovacia
S-a luat decizia cu privire la locatie/ investitii de 308 de milioane de euro în Bratislava.
Bucuresti, 23 aprilie 2009- Cel mai mare producator de masini din Europa, Volkswagen, a luat o decizie cu privire la locatia unde se va produce gama “New Small Family”.
Prof. Dr. Martin Winterkorn, presedinte al consiliului de administratie a Volkswagen: „Echipa Volkswagen din Slovacia este pregatita pentru a oferi flexibilitatea necesara pentru producerea gamei “New Small Family”. Patru branduri se produc deja cu succes în Bratislava.”
Primele vehiculele din gama “New Small Family” vor fi livrate catre clientii din întreaga lume la începutul anului 2011. Productia va asigura circa 1500 de locuri de munca în Bratislava.
Adrian Davidescu, analist dezvoltare si prognoza pentru Volkswagen România confirma ca “New Small Family va dezvolta o gama de modele derivate din conceptul UP”
Primul studiu pentru aceste masini economice de oras si-a facut debutul la cea de-a 62-a editie a Salonului Auto- (IAA) din Frankfurt, în 2007. Cea de-a doua versiune a conceptului a urmat la doar câteva saptamâni mai târziu, la salonul auto de la Tokyo – 2007. Iar la 20 de luni de la prezentarea primului studiu, Volkswagen a pus acum bazele productiei viitoarei game “New Small Family”.